Mužská košeľa – 8. časť seriálu Šijeme kroj

Nezabúdajme ani na mužov Úsmev Košeľa je väčšinou jednoduchá na ušitie, ale býva bohato vyšívaná a zdobená paličkovanou alebo háčkovanou čipkou, flitrami, korálikmi. V súčasnosti si môžeme pomôcť vyšívanými stuhami alebo strojovou výšivkou. Inšpiráciu na vyšitie/výzdobu nájdete na konci článku.

Mužské košele sa šili z plátna rôznej hrúbky – bavlneného, ľanového alebo konopného, sviatočné košele aj z jemnejších materiálov ako sú šifón, vapér, batist, mušelín, perkál. Ktoré sa používalo vo vašom kraji, zistíte napr. v Encyklopédii ÚĽUV.  Aj strih košele môže bť rôzny. Niektoré košele majú rukávy naberané do manžety, môžu mať nazberanie na pleciach aj pod prsiami (pre starších pupkatých chlapov). Novšie typy košieľ majú aj gombíky. V tomto návode si ukážeme rovný strih košele na bežné nosenie, ktorý sa používal na väčšine územia s menšími odchýlkami. Sviatočné košele majú rovnaký strih, ale sú bohato zdobené.

Tak sa poďme pustiť do šitia 🙃

Muža si najprv odmeriame – potrebujeme obvod hrudníka, dĺžku rukávov, obvod krku a celkovú dĺžku košele. Podľa toho upravíme strih košele.

✂️ Najprv vystrihneme predný a zadný diel – dva rovnaké obdĺžniky. Zelená čiara je celková dĺžka košele, ktorú meriame od pleca po miesto, kde má košeľa končiť. Normálne je to niekde v oblasti bokov, na Detve pod prsiami. Šírku (červená čiara) zistíme takto: obvod hrudníka alebo najširšieho miesta na tele, ku ktorému pridáme minimálne 15 cm, ale môžme aj viac, aby bola košeľa pohodlná, vydelíme dvomi. Odmeriame obvod krku a vydelíme opäť dvomi. Teraz vystrihneme priekrčník – oblúk, ktorý je široký polovicu obvodu krku, na zadnom diele do hĺbky 5 cm, na prednom do hĺbky 10 cm. Na prednom diele nastrihneme ešte rozparok hlboký 15 – 20 cm. Zostehujeme/našpendlíme na ramenách a VYSKÚŠAME na chlapovi, či mu otvorom prejde hlava. Ešte si vystrihneme rukávy. Obvod rukávov býva asi 50 cm. Dĺžku rukávov musíme zistiť. Na obrázku je vidieť modrú čiaru – asi by vám napadlo merať ju cez chrbát na rozpažených rukách po zápästia. Pretože potrebujeme zahrnúť aj šírku ramien, meriame cez chrbát na predpažených rukách od stredu chrbta po zápästie. Od tejto miery odpočítame polovicu šírky predného dielu. A máme dĺžku rukáva. Vystrihneme teda dva obdĺžniky podľa zistenej dĺžky rukáva a široké 50 cm (prispôsobíme si podľa muža). Ešte potrebujeme vystrihnúť kliny rukávov – dva štvorce so stranou 15 – 20 cm – čím väčšia košeľa, tým väčší klin. Podľa potreby vystrihneme ešte stojačik alebo podsádku.

🪡 A teraz sa pustíme do šitia. Jednotlivé diely je dobré začistiť cik-cak stehom, aby sa nestrapkali.

Najprv zošijeme plecia a vypracujeme priekrčník. Rozparok priekrčníka môžeme spracovať dvoma spôsobmi. Prvý spôsob je, že okraj rozparku len 2x zahneme dovnútra a prešijeme ručne drobným stehom. Druhý spôsob je podsádka. Podsádka sa hodí, ak bude okolo rozparku výšivka. Vtedy si rozparok iba vyznačíme na látke. Na podsádku si vystrihneme navyše obdĺžnik s takým rozmerom, aby zakryl celú výšivku, minimálne však 10 cm široký a dlhý o 10 cm viac ako rozparok. Podsádku položíme lícom na líce predného dielu, tak aby začínala na výstrihu a rozparok bol v strede. Prešijeme okolo vyznačeného rozparku 1 cm od neho, v strede rozstrihneme, nastrihneme v rohoch a otočíme do rubu. Môžeme prichytiť skrytým stehom alebo výšivkou. Teraz prichádza rad na priekrčník – môžeme ho olemovať pruhom látky tzv. obalkom (obdoba šikmého prúžku) alebo môžeme spraviť malý stojačik asi 3 cm vysoký, na ktorý môžeme prišiť ozdobnú stuhu alebo ho vyšiť. Na stojačik si vystrihneme pás dlhý ako obvod priekrčníka + 2 cm na zahnutie, šírka bude dvojnásobok výšky stojačika + 2 cm na zahnutie a prišitie k priekrčníku. A nezabudnite prišiť šnúrky – môžu byť biele ale aj vyšívané.

 

Výstrih s jednoduchým zahnutím
Výstrih s podsádkou

Teraz prišijeme rukávy k pleciam a bokom. Ďalej všijeme kliny. Najprv klin prišijeme na predný diel podľa fotky – jednu stranu štvorca na rukáv, druhú na predný diel. Klin zložíme po diagonále a prišijeme na zadnú časť rukáva a zadný diel. Až potom zošijeme boky a rukávy až k zápästiam.Podhneme spodný okraj košele a rukávy. V tomto štádiu je už košeľa prakticky hotová a „nositeľná“, ak nechcete pridať nejakú výšivku, čipku alebo inú výzdobu.

Mužské sviatočné košele bývali bohato zdobené. Ženy a dievčatá sa chceli popýšiť, aké sú šikovné, tak počas dlhých zimných večerov šili a vyšívali košele svojim najdrahším. Ak nemáte čas vyšívať, pomôžte si vyšívanými stuhami. Stuhy môžete našiť okolo rozparku, na stojačik, konce rukávov. Ak sa rozhodnete košeľu vyšiť, lepšie sa vám bude vyšívať na nezošité diely. V niektorých regiónoch sa rukávy naberali do manžety, ktoré tiež mohli byť vyšívané. Inšpirujte sa miestnymi krojmi alebo odbornými knihami.

Ak sa vám podarí ušiť košeľu, môžete ju zverejniť na našom facebookovom profile.

Výšivka košele zo Zemplína (Čierne nad Topľou)
Košeľa s krojovou stuhou
Liptovská košeľa
Košeľa z Liptovských Sliačov
Košeľa s vyšívanými stuhami - krojovkami
Košeľa zo Starej Turej

Pridaj komentár